Ameriški zavezniki v Evropi pričakujejo, da bo predsednik Donald Trump umaknil več sil s celine, potem ko je napovedal umik 5.000 vojakov iz Nemčije, so povedali ljudje, seznanjeni z zadevo.
Visoki diplomati zaveznic Nata napovedujejo, da bo Trump napovedal nadaljnje umike, morda tudi iz Italije, in opustil načrt, ki sega v čas predsedovanja Joeja Bidna, o namestitvi raket dolgega dosega v Nemčiji, so povedali viri, ki so želeli ostati anonimni, saj so govorili o zasebnih posvetovanjih.
Drugi scenariji vključujejo prenehanje sodelovanja ZDA v nekaterih vojaških vajah in preusmeritev sil iz držav, s katerimi niso zadovoljne, v druge, ki veljajo za bolj naklonjene predsedniku, so povedali viri. Ta ideja sega v Trumpov prvi mandat, ko je razmišljal o pošiljanju več vojakov na Poljsko.
Viri so povedali, da so njihove napovedi o umikih temeljile na Trumpovih javnih komentarjih in pogovorih, ki so jih uradniki zavezništva imeli z ameriškimi kolegi o svojih prihodnjih načrtih za Nato.
Pentagon ni želel komentirati, Bela hiša pa se je sklicevala na komentarje državnega sekretarja Marca Rubia v petek. "Če je eden glavnih razlogov, zakaj so ZDA v Natu, možnost namestitve sil v Evropi, ki bi jih lahko projicirali na druge nepredvidene dogodke, in zdaj to ne velja več, vsaj ne za nekatere članice Nata, je to problem – in ga je treba preučiti," je Rubio povedal novinarjem v Italiji.
Te poteze bi bile nadaljnji znak Trumpovega nezadovoljstva z nekaterimi zaveznicami Nata, kot sta Nemčija in Španija, zaradi tega, kar je videl kot nezadostno pomoč za ameriško in izraelsko vojno proti Iranu. Na vprašanje konec aprila, ali bi razmislil o umiku vojakov iz Italije ali Španije, je Trump odgovoril: "Zakaj pa ne bi? Italija nam ni bila v pomoč,« je dejal. »In Španija je bila grozna, absolutno grozna."
Zavezništvu še niso povedali, katera enota bo umaknjena iz Nemčije, vendar uradniki menijo, da ZDA preučujejo možnosti za takojšnjo izvedbo umika, je dejal eden od virov. Španija, ki je pri Trumpu naletela na še posebej veliko jezo, je bila tudi edina država, ki ji je bila odobrena izjema od novega cilja Nata glede 5-odstotne obrambne porabe, kar je vodilo do ugibanj, da bi ZDA lahko zmanjšale svojo prisotnost v svojih oporiščih Rota ali Moron.
Predsednikove izjave in zaskrbljenost med diplomati Nata so še dodatno okrepili dolgotrajno nelagodje med Trumpom in evropskimi državami – napetosti, ki so se v njegovem drugem mandatu le še poslabšale. To zaskrbljenost uravnotežuje dejstvo, da je Trump že dolgo namigoval, da bi se lahko umaknil iz Nata – in tega ni nikoli uresničil.
To je morda deloma posledica spoznanja Trumpa in njegovih svetovalcev, da bi trajni prelom ali obsežen umik škodoval interesom ZDA toliko, kot bi lahko zadovoljil Trumpovo zahtevo po maščevanju državam, za katere velja, da se držijo distance.
"Če bi poskušali znatno zmanjšati svoje sile ali prisotnost, bi trpeli toliko ali celo bolj kot evropske države, ki bi jih opredelili kot tarče kaznovanja," je dejal Gordon Davis, upokojeni generalmajor vojske in nekdanji visoki uradnik Nata. Davis je zdaj višji sodelavec Centra za analizo evropske politike.
ZDA imajo trenutno na celini nameščenih približno 85.000 vojaškega osebja – število, ki sčasoma niha, ko se enote vračajo domov ali pa ZDA krepijo svojo prisotnost za vojaške vaje. Baze, razporejene po vsej Evropi, služijo kot odskočna deska za hitro napotitev na Bližnji vzhod, v Afriko in Srednjo Azijo. Prisotnost ZDA v vzhodni Evropi zagotavlja pomiritev in krepi odvračilni učinek proti Rusiji.
Kljub Trumpovi jezi so uradniki Nata in visoki diplomati dejali, da še vedno verjamejo, da bodo varnostne ograje, ki jih je uvedel kongres, in strateška odvisnost ZDA od Evrope omejile predsednikovo sposobnost za velike spremembe.
Ko je Trump prejšnji teden napovedal svoj načrt za umik 5.000 vojakov iz Nemčije, so nekateri zakonodajalci podvomili, ali je ta poteza v nasprotju z zakonom, ki ga je kongres sprejel lani in zahteva njegovo odobritev za zmanjšanje prisotnosti ameriških vojakov v Evropi pod 76.000.
Nedavno srečanje med podsekretarjem za obrambo Elbridgeom Colbyjem in veleposlaniki iz približno ducata držav Nata je bilo produktivno in osredotočeno na sodelovanje pri doseganju tako imenovanega Nata 3.0, ameriškega pritiska, da Evropa prevzame glavno odgovornost za lastno obrambo, so povedali trije ljudje, seznanjeni s pogovorom, ki so želeli ostati anonimni.
Nekateri zavezniki Nata bodo verjetno podprli preusmeritev ameriških virov proti vzhodu, saj Nemčija ni več središče spopada z Rusijo, kot je bila v času hladne vojne. Poljska, ki v primerjavi s svojim gospodarskim proizvodom največja obrambna porabnica Nata, si prizadeva za večjo ameriško prisotnost.
ZDA širijo tudi oporišča Souda Bay in Camp Kościuszko v Grčiji in na Poljskem, kar spodbuja ugibanja, da bi ZDA lahko tja preselile svoje vojake.
— S pomočjo Courtney McBride