Irak je sporočil, da bi nekega dne morda razmislil o izstopu iz OPEC-a, razen če mu skupina ne bo ponudila višjih kvot za proizvodnjo nafte, le nekaj mesecev po tem, ko so Združeni arabski emirati izstopili iz skupine, da bi lahko črpali več.
"Ministrstvo trenutno nima namena izstopiti iz OPEC-a in ostajamo zavezani delovanju v okviru in mehanizmih organizacije," je v sporočilu povedal tiskovni predstavnik ministrstva za nafto Salim Al-Rikabi. "Seveda bi morala organizacija ob upoštevanju, da ministrstvo povečuje svojo proizvodnjo z namenom uskladitve zmogljivosti in potreb, povečati raven proizvodnje v Iraku. V nasprotnem primeru se bo treba odločiti, ali naj ostanemo v OPEC-u ali izstopimo iz njega."
Organizacijo držav izvoznic nafte je v zadnjih mesecih pretresel odhod ZAE, dolgoletne članice, po letih napetosti z vodilno državo skupine Savdsko Arabijo zaradi omejitev njene proizvodnje.
Preberi še
Hürriyet: Šef IEA predlaga gradnjo iraško-turškega plinovoda za obvoz Hormuza
Fatih Birol je predlagal gradnjo novega naftovoda, ki bi povezal iraška naftna polja in turški sredozemski naftni terminal
19.04.2026
Kako me je Jugoslavija rešila v Iraku
»Dobrodošli v zibelki civilizacije,« me je ob pristanku na mednarodno letališče v Bagdadu, ki sva ga obiskala s kolegom novinarjem Ryanom Billerjem iz Kolorada, pozdravilo SMS-sporočilo.
19.07.2024
OPEC in njegovi partnerji so naročili pregled, koliko je vsaka članica tehnično sposobna črpati, ki naj bi bil končan pozneje letos in uporabljen za pomoč pri določanju ciljev proizvodnje leta 2027.
— S pomočjo Granta Smitha