ZDA so sporočile, da pričakujejo, da se bo Iran v kratkem odzval na najnovejši predlog ameriškega predsednika Donalda Trumpa za končanje vojne, potem ko so nočni spopadi zagrozili z dodatno destabilizacijo mesec trajajočega premirja.
Iran bi »moral« odgovoriti v petek, je novinarjem povedal državni sekretar Marco Rubio.
Iran za zdaj še ni nakazal, ali bo sprejel Trumpov načrt, ki je bil poslan v sredo in predvideva, da bi Islamska republika ponovno odprla Hormuško ožino, medtem ko bi ZDA v naslednjem mesecu končale blokado iranskih pristanišč.
Iranski odziv je »v preučevanju«, je za tiskovno agencijo Tasnim povedal tiskovni predstavnik ministrstva za zunanje zadeve Esmail Baghaei, brez navedbe časovnice.
Enostranski dokument nakazuje, da bi iransko soglasje pomenilo konec vojne, ki je po Bližnjem vzhodu zahtevala več tisoč življenj in močno pognala cene energije, čeprav bi morali strani še vedno doseči dogovor o iranskem jedrskem programu.
Spopad ameriških in iranskih sil v bližini Hormuške ožine
Bloomberg Mercury
Napetosti so se zaostrile, potem ko so ameriške sile v petek izvedle zračne napade na dva prazna iranska naftna tankerja, ki sta poskušala prebiti blokado, je sporočil Centcom, s čimer so jima preprečili vstop v eno od iranskih pristanišč.
ZDA so pred tem napadle izstrelitvena mesta raket in dronov v Iranu, za katera so dejale, da so bila odgovorna za napade na tri ameriške vojaške ladje, ki so v četrtek zvečer plule skozi ožino. Nobeno plovilo ni bilo zadeto, je sporočilo ameriško poveljstvo za Bližnji vzhod. Premirje po teh izmenjavah ognja ostaja v veljavi, je po dogodkih dejal Trump.
Trump je pod velikim pritiskom, da konča vojno, saj javnomnenjske raziskave kažejo, da se Američani vse bolj upirajo konfliktu in so nezadovoljni zaradi naraščajočih cen goriva.
Iran je v petek kritiziral ZDA in dejal, da so kršile dogovor o premirju. Dodal je, da je bila med nočnimi spopadi zadeta tovorna ladja, pri čemer je bilo ranjenih 10 mornarjev. Niso navedli, ali je šlo za iransko ladjo, so pa sporočili, da so bili poškodovani pomorščaki prepeljani v bolnišnice v Islamski republiki.
Spopadi poudarjajo »zmedo in nezmožnost vladajočih oblasti v Združenih državah, da bi pravilno razumele razmere in našle razumno rešitev za izhod iz lastnega zastoja«, je na omrežju X sporočilo iransko zunanje ministrstvo.
Združeni arabski emirati so sporočili, da je Iran v petek proti njim izstrelil dve balistični raketi in tri drone, pri čemer so bili trije ljudje poškodovani.
ZAE so bili tarča Irana že v ponedeljek, ko se je Teheran odzval na ameriško operacijo z imenom Svoboda, katere cilj je bil pomagati obtičalim trgovskim ladjam pri izstopu iz Perzijskega zaliva. Iran je ladje opozoril, naj ne prečkajo Hormuške ožine brez njegovega dovoljenja, in napadel nekatere ameriške vojaške ladje, ki pa niso bile zadete. Kljub temu je Trump naslednji dan preklical operacijo Svoboda.
Ločeno je Iran sporočil, da je zasegel tanker v Omanskem zalivu, za katerega se zdi, da je bil sankcionirana ladja, ki je prevažala iransko nafto. Razloga za zaseg ni pojasnil, je pa navedel, da je tanker Ocean Koi »poskušal motiti izvoz nafte in interese iranskega naroda«.
Trump je zagrozil s še silovitejšimi napadi, če Iran ne bo sprejel njegovih pogojev, s čimer se povečuje tveganje za daljšo vojno, ki je že zahtevala tisoče življenj in sprožila svetovno energetsko krizo.
''Tako kot smo jih danes znova onesposobili, jih bomo v prihodnje onesposobili še veliko močneje in veliko bolj nasilno, če ne bodo **HITRO podpisali dogovora'', je Trump v četrtek zvečer zapisal na družbenem omrežju.
Terminske pogodbe za nafto Brent so se rahlo zvišale na okoli 100 dolarjev za sod. V tem tednu so cene kljub temu padle za sedem odstotkov, saj so nekateri trgovci optimistični, da bo Iran sprejel Trumpov najnovejši načrt.
Iran je po izbruhu vojne konec februarja, ko so ZDA in Izrael izvedli napade na Islamsko republiko, zaprl Hormuško ožino, skozi katero običajno poteka približno petina svetovne trgovine z nafto in utekočinjenim zemeljskim plinom.
ZDA ''ne iščejo eskalacije, vendar ostajajo pripravljene zaščititi ameriške sile'', je sporočil Centcom. Dodal je, da so tri ladje — USS Truxtun, USS Rafael Peralta in USS Mason — varno prečkale Hormuško ožino in dosegle Omanski zaliv.
— S pomočjo Yasufumija Saita